ארגז הכלים שלי

ניתוח התנהגות ובניית תוכניות טיפול ביתיות

כאמא לילד שמאובחן על הספקטרום האוטיסטי, ניתוח התנהגות הוא התחום הראשון ששאפתי ללמוד. לשמחתי, במהלך הזמן גיליתי שיישום הכלים של ניתוח התנהגות לילדים על הספקטרום הצליח לשפר את ההתמודדות של הבן שלי עם העולם סביבו ובמקביל גם את ההתמודדות שלי כאמא עם האוטיזם שלו.

בנוסף נוכחתי לדעת שעקרונות ניתוח התנהגות מאפשרים לסייע גם לילדים שאינם על הספקטרום האוטיסטי. למעשה ניתן להשתמש בכלים הללו כדי לעצב התנהגות, לשפר, לתקן, להפחית או לקדם כל התנהגות רצויה. כלומר ניתוח התנהגות יכול להועיל למגוון רחב של סוגי התנהגויות, מילדים על הספקטרום שמלמדים אותם איך לתקשר ואיך לדבר, ועד “הילדה לא רוצה לאכול”, או “הילד קם בבוקר בצרחות ולא רוצה להתלבש”. 

behavior analisys 1000

איך זה עובד?

service2 katiyah100

התהליך המדויק שונה ממשפחה למשפחה על פי הצורך, אולם בדרך כלל נתחיל בשיחה ראשונית עם ההורים כדי שאבין איפה הבעיה ועל מה צריך לעבוד.

service2 katiyah100

התהליך המדויק שונה ממשפחה למשפחה על פי הצורך, אולם בדרך כלל נתחיל בשיחה ראשונית עם ההורים כדי שאבין אחרי השיחה הראשונית אתאם עם ההורים את הגעתי למספר תצפיות בבית. בדרך כלל נדרשות בין 3 ל-4 תצפיות שבהן אני פשוט נוכחת בתוך סיטואציות שונות: בארוחת הערב, בשעת ההשכמה של הילד וכן הלאה. איפה הבעיה ועל מה צריך לעבוד.

service2 katiyah100

לאחר ביצוע התצפיות אבנה תוכנית טיפול ביתית עבור הילד. אם נדרש צוות מקצועי (תרפיסטית, קלינאית תקשורת, פיזיותרפיסט וכדומה), אסייע בחיפוש אנשי המקצוע המתאימים שיעבדו עם הילד ויוציאו לפועל את התוכנית הטיפולית שבניתי.

service2 katiyah100

בהמשך אגיע להדרכה של הצוות המקצועי מספר פעמים עד שאראה שהתוכנית עובדת ומצליחה, ולאחר מכן אקבל דיווח על בסיס יומי.

service2 katiyah100

אחת לשבועיים נערוך ישיבת צוות בשיתוף ההורים, ובה נדון בקשיים שעלו, שיפורים, הצלחות וכישלונות. גם ההורים ישתפו את החוויות שלהם, כמובן. בסוף הישיבה אתן לאנשי הצוות הערות וטיפים להמשך, ובמידת הצורך נבצע התאמות או שינויים בתוכנית בהתאם למטרות ולדרישת ההורים.

חשוב להדגיש:

יישום תוכנית ביתית במסגרת טיפול ניתוח התנהגות הוא תהליך ארוך, ותלוי במטרות שההורים הציבו. המטרות הללו עשויות להשתנות לאורך הדרך על פי התפתחות והתקדמות הילד, ותהליך שכזה עשוי לארוך בין מספר חודשים למספר שנים.

parental guidence 1000

הדרכת הורים

אם האווירה בבית עכורה ולא נעימה. ההורים לא מצליחים לתקשר עם הילד, לא מצליחים לרתום אותו לעשות משהו בבית, נתקלים בהתקפי זעם, בעיות שינה, בעיות אכילה או אחרות – יתכן שהדרכת הורים יכולה לסייע לשפר את המצב.

הדרכת הורים נשענת על הכוונה לשפר את התנהגות הילד באופן עקיף, דרך שינוי הגישה של ההורים. זהו תהליך בן מספר שבועות ותלוי במטרות שמוגדרות בתחילתו. העבודה שלי מתבצעת מול ההורים או מול גורמים מטפלים אחרים שנוכחים בחיי הילד, כמו סבא וסבתא. כאשר המטרות מושגות, התהליך מסתיים או שמוגדרות מטרות חדשות.

איך זה עובד?

service3 katiyah100

התהליך המדויק שונה ממשפחה למשפחה על פי הצורך, אולם בדרך כלל נתחיל בשיחה ראשונית עם ההורים. אני רוצה להכיר את הילד, ללמוד על המארג הביתי ועל המסגרת החינוכית. אני צריכה להבין מהי ההתנהגות הלא רצויה ומתי היא מתרחשת.

service3 katiyah100

השלב הבא תלוי בהחלטת ההורים: אפשרות אחת היא שאגיע למספר תצפיות בבית. אפשרות שניה היא שההורים ימלאו שאלון תפקוד מפורט שאותו אנתח ואבנה על פיו את תוכנית העבודה.

service3 katiyah100

עיקר העבודה מתבצע על ידי ההורים מול הילד, כשאני מלווה ומייעצת מרחוק. כלומר, אני לא מגיעה פיזית לעבוד עם הילד, אלא מקבלת מההורים תיעוד קפדני שוטף מדי יום. את התיעוד הזה אני מנתחת ועל בסיסו אני שולחת להורים הערות, טיפים והדרכה. בסופו של דבר, כאמור, כאשר הגישה של ההורים להתנהגות הילד משתנה – גם ההתנהגות של הילד משתנה.

הוראה מתקנת והכנה לכיתה א'

הוראה מתקנת מסייעת לתלמידים המתקשים בלימודים (בגלל בעיות למידה או צרכים מיוחדים) באמצעות שיטות הוראה מותאמות אישית. אם הילד שלך מתקשה בהבנת הנקרא, למשל, או בקריאה וכתיבה, סביר להניח שהוראה מתקנת תסייע לו לשפר את המיומנויות ובעקבות זאת את הישגיו.

השילוב בין טכניקות של הוראה מתקנת לילדים לבין הכלים של ניתוח התנהגות מאפשר לי לעבוד עם ילדים עד גיל חטיבה שנמצאים על הספקטרום, ילדים עם בעיות קשב וריכוז, וגם עם ילדים להורים דוברי רוסית שמתקשים בעברית.

בנוסף אני מיישמת את כל האמור לעיל בתחום של הכנה לכיתה א’: באמצעות משחק וחיזוקים חיוביים אני מקנה לילדים את המיומנויות הנדרשות תוך התמקדות בתמיכה רגשית ונפשית שהם צריכים במעבר מהגן לבית הספר. 

teaching 1000

איך זה עובד?

service1 katiyah200

נתחיל בשיחה ראשונית עם ההורים כדי שאכיר את הילד, את קשייו, את חוזקותיו ואת חולשותיו

service1 katiyah200

במפגש הראשון אתן לילד סוג של מבחן קצר כדי להבין מה הרמה שלו ולהתאים את עצמי אליו.

service1 katiyah200

לאחר מכן נתאם סדרת שיעורים בהם אגיע לבית ואעבוד באופן פרטני עם הילד.

לקוחות ממליצים

רעיה
רעיה
קרא עוד
קטיה, רציתי להגיד לך תודה על השנה החולפת שהייתה מאתגרת במיוחד. על זה שתמיד הצלחת לגרום לבת שלי לרצות ללמוד לא רק איתך אלא גם לבד. על הסבלנות שלך וגישה המקצועית, לא בכדי הילדה שלי גם בחופש המשיכה לקרוא מיוזמתה בעברית. מקווה שנמשיך בשיעורים שלנו גם בשנה הבאה. תודה!!!
אורטל
אורטל
קרא עוד
אני מכירה את קטיה כבר שלוש שנים וכל דילמה שיש לי לגבי ילדי אני מתייעצת איתה. גם אם התשובה נראית לי ברורה, אני עדיין מעדיפה לקבל את האישור שלה שאני במסלול הנכון. קטיה היא לא רק אשת מקצוע מהטובות שהכרתי, היא אישה מדהימה שתמיד תפנה מזמנה כדי לעזור ולתמוך. אוהבת אותך קטיה, תודה על כל יום שאת בחיי.
ויטליק
ויטליק
קרא עוד
בחיים לא חשבתי שהבן שלי יגיע לרמות כאלו! קטיה הוכיחה את המקצועיות שלה יותר מפעם אחת וממשיכה להוכיח בכל דבר שהיא עושה ואומרת. אחוז ההתקדמות שלה עם הבן שלי, לדעתי, זה מאה אחוז. תודה רבה לך קטיה אייזנמן על העבודה המצוינת שלך.
ריטה
ריטה
קרא עוד
אני מלאת הערכה לקטיה על עבודה מעולה שהיא עשתה עם הבן שלי, כיתה ה', אשר חווה בעיות לימודיות. תודה על הסבלנות, על גישה יחודית ועזרה ממשית. גם הילד קיבל בטחון וגם בבית ספר שמו לב לשיפור. מקווה שנעבוד יחד גם בעתיד.
איילת
איילת
קרא עוד
קטיה היקרה, תודה על סיוע ממוקד, הכוונה מדויקת וזמינות מלאה. הרגשתי את המקצוענות שלך בכל מילה.

יצירת קשר

לשיחת ייעוץ ללא תשלום וללא התחייבות יש להשאיר פרטים ואצור קשר בהקדם. 

Email
WhatsApp
Phone
WhatsApp
Phone
Email
גלילה למעלה