התנהגות

מה זה ניתוח התנהגות?

ניתוח התנהגות, (Applied Behavior Analysis, ובקיצור ABA), הוא תחום שבוחן את התנהגותו של אדם בסביבתו. הקו המנחה מנתחי התנהגות הוא שהתנהגותו של אדם, ובפרט ילדים, מושפעת עמוקות מגירויים בסביבתו: הן אלה שמקדימים את ההתנהגות והן כאלה שמופיעים אחריה.

לפיכך, מטרותיה של מנתחת ההתנהגות היא לנסות להבין מה מחזק התנהגות מסוג מסוים, מנין נובעת התנהגות אחרת וכיצד ניתן להוביל שינוי בהתנהגויות: לעצב התנהגות, לשפר, לתקן, להפחית התנהגויות לא רצויות או לקדם, להגביר ואף להקנות התנהגויות רצויות.

למי מתאים ניתוח התנהגות?

אמנם קיימת תפיסה לפיה ניתוח התנהגות מתאים רק לילדים מסוימים. רק לילדים עם קשיים התפתחותיים, או רק לילדים עם אוטיזם. אבל התפיסה הזו מוטעית. למעשה, ניתוח התנהגות יכול לסייע לכל ילד, ואפילו למשפחות “רגילות” שבהן קיימות בעיית התנהגות ספציפית: התפרצויות זעם, בררנות באוכל, גמילה מטיטולים וכדומה.

שימוש בשיטות המחקר שנהוגות בתחום, וכן יישום עקרונות חשיבה ועשייה, מוכיחים את עצמם פעם אחר פעם בטיפול במגוון רחב של עניינים הקשורים בהתנהגויות של ילדים. בין היתר, ניתוח התנהגות יישומי יכול לסייע בתחומים הבאים:

  • טיפול בילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי
  • טיפול בילדים עם הפרעות התנהגות ו/או עיכובים התפתחותיים
  • ייעוץ להורים ולמשפחות שבהן ילדים עם הפרעות התנהגות ותפקוד
  • טיפול בתלמידים עם קשיי התנהגות ולקויות למידה
  • וכאמור, גם טיפול נקודתי בבעיית התנהגות שקיימת במשפחה נוירוטיפיקלית (ללא אבחנה ספציפית)

איך ניתוח התנהגות בא לידי ביטוי בטיפול בילדים או בייעוץ להורים?

הטיפול של מנתחת התנהגות מתחיל תמיד במספר תצפיות. בעזרתן, מנתחת התנהגות מנסה להבין את הקשרים בין התנהגויות מסוימות של הילד לבין הסביבה שבה הוא נמצא והאנשים המשמעותיים בחייו שאיתם הוא בא במגע באופן יומיומי. על הבסיס הזה היא יכולה להדריך את הדמויות בחייו של הילד באופן שיסייע:

  • להבין מדוע הילד מתנהג כפי שהוא מתנהג
  • להגיב בצורה נכונה כאשר הילד מפגין התנהגות לא רצויה או קשיי התנהגות
  • לקדם אצל המבוגרים התנהגויות של שליטה עצמית, איפוק, הכלה ולמידה
  • לעודד התפתחות תקינה, טובה וחיובית של הילד מבחינה חברתית ולימודית
  • להביא שקט, כבוד הדדי ונועם אל חיי היומיום של הילד ומשפחתו

בחלק מהמקרים יש צורך בבניית תוכנית טיפולית ארוכת טווח ובשכירת תרפיסטית ו/או צוות טיפולי נוסף. במקרים אחרים אין בכך צורך, שכן כל מה שנדרש הוא הדרכת הורים בנושא תגובה נכונה: מה עושים במקרה של טנטרום, למשל, או מה עושים במקרה של קיבעון.

האם מנתחת התנהגות יכולה לעזור לכל ילד?

באופן כללי, העקרונות של ניתוח התנהגות מתאימים לכל ילד, ואף למבוגרים. יחד עם זאת, הדרך ליישם אותם שונה מילד לילד ומאדם לאדם. זאת בגלל הבדלים במאפיינים האישיים של כל אחד, בסביבה שאיתה הם באים במגע באופן יומיומי, בדמויות המשמעותיות המקיפות אותם, באירועים שהתרחשו בחייהם בעבר ואפילו בתכונותיהם הפיזיות.

כאשר מנתחת התנהגות מקצועית, מנוסה ומיומנת בונה תוכנית טיפולית שמתאימה לילד ומתאימה אותה לכל המאפיינים הייחודיים והנסיבות הקשורות בו; וכאשר אותה תוכנית טיפולית יוצאת לפועל וכל הדמויות המשמעותיות בחייו של הילד לוקחות בה חלק ופועלים על פיה – ניתוח התנהגות אמור לקדם אותו.

לקריאה נוספת על ניתוח התנהגות ובניית תוכניות טיפול ביתיות

Email
WhatsApp
Phone
WhatsApp
Phone
Email
גלילה למעלה